Apartamenty nad morzem rewolucjonizują turystykę w Polsce

Apartamenty nad morzem rewolucjonizują turystykę w Polsce

Czy apartamenty nad morzem kojarzą ci się tylko z wakacjami? Warto pomyśleć o nich również jako o sposobie na dodatkowe źródło zarobku. Inwestowanie w nieruchomości to znany od lat sposób, aby czerpać zyski, ale i przetrwać bez większego ryzyka każdy trudniejszy czas na rynku. Czy moda na apartamenty zrewolucjonizuje plany urlopowe Polaków?

W co inwestować i dlaczego w nieruchomości?

Mieszkania, apartamenty, lokale – to bezpieczne i pewne inwestycje. Oczywiście optymalne jest kupno nieruchomości za gotówkę, co daje gwarancję, że w żaden sposób się na niej nie straci. Również zakup na kredyt, może okazać się korzystną inwestycją.

Na rynku nieruchomości występują wahania cen, ale nigdy inwestowanie w nieruchomości nie będzie nieopłacalne. W sytuacji, gdy nagle potrzebna jest duża ilość gotówki, nieruchomość można sprzedać, natomiast jej wynajem może przynosić nam regularne dochody. Jeśli więc dysponujesz kwotą rzędu od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych, a także jeśli nie należysz do milionerów, ale masz sporą zdolność kredytową… odpowiedź na pytanie w co inwestować jest prosta.

Nieruchomości nad morzem to pewna inwestycja

Jeśli chodzi o luksusowe apartamenty nad morzem, sprzedaż tychże stale rośnie. Widać dynamiczny rozwój rynku nieruchomości w wielu rejonach Polski, ale bez wątpienia zauważalne jest to również w województwie zachodniopomorskim. Tutaj zapotrzebowanie na nowe nieruchomości jest duże, zarówno w większych miastach, jak Szczecin czy Kołobrzeg, ale także w małych, typowo turystycznych ośrodkach takich jak: Mielno, Międzyzdroje, czy Świnoujście.

Wraz z rozwojem zarówno lokalnych społeczności, jak i turystyki na zupełnie nowym poziomie, coraz większym zainteresowaniem cieszą się apartamenty nad morzem. Sprzedaż tego typu nieruchomości to rynek dynamiczny. Oprócz nowo budowanych nieruchomości, ciekawe perełki można znaleźć również na rynku wtórnym, który w Zachodniopomorskiem jest mocno rozwnięty. Tego typu nieruchomości stają się coraz bardziej poszukiwane, gdyż zmienia się turystyka zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Warto być na bieżąco z tymi przemianami i zainwestować w luksusowe apartamenty nad morzemSprzedaż nadmorskich nieruchomości prowadzą deweloperzy, firmy pośredniczące, a także osoby prywatne. Natomiast posiadanie takiego lokalu będzie stawało się coraz bardziej dochodowe. Dlaczego? W turystyce pojawiają się nowe kierunki i zdaje się, że własnie apartamenty wakacyjne doskonale wpisują się w dzisiejsze realia życia.

Coraz większą popularność zyskuje turystyka weekendowa, w tym tak zwane city breaks. To idealny sposób na zwiedzanie stolic i ciekawych ośrodków sąsiednich krajów, ale również spędzanie wolnego czasu w Polsce. Ze względu na ograniczony czas i nowoczesny, dynamiczny styl życia na dwu lub trzytygodniowe wakacje, które będą naprawdę całkowicie wolne od pracy, pozwolić sobie może coraz mniejsza grupa. Pracownicy biur, przedsiębiorcy, freelancerzy zamieniają je więc na serię krótszych wypadów, wybierając coraz częściej wyjazdy na własną rękę, zamiast tych organizowanych przez biura podróży. Dlatego wakacyjne apartamenty nad morzem należą do chętnie wynajmowanych przez przyjezdnych.

Do tego turyści nie oczekują dzisiaj koniecznie wyżywienia, a wręcz przeciwnie, cenią sobie możliwość samodzielnego zorganizowania dnia, niezależności i swobody oraz zachowania na urlopie swoich codziennych przyzwyczajeń.
Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na apartamenty nad morzem, ich sprzedaż w Zachodniopomorskiem bardzo mocno nakręca lokalny rynek nieruchomości.
Warto więc, szukając okazji do inwestowania, wybierać kierunki przyszłościowe, ale mniej oczywiste, a dzięki temu tańsze niż chociażby Trójmiasto.

Czy apartament zarabia na siebie tylko latem?

Nadmorskie apartamenty mogą kojarzyć się z wypoczynkiem o wysokim standardzie i z sezonem letnim. Model zarabiania przez okres trzech, maksymalnie pięciu miesięcy (od maja do września) jest kojarzony z ośrodkami wypoczynkowymi różnego typu. To jednak nie musi być konieczność – wszystko zależy od lokalizacji.

W mniejszych miejscowościach ruch poza sezonem zamiera. Chociaż i tutaj warto wykorzystać przewagę, jaką daje posiadanie pojedynczego apartamentu nad pensjonaty z całym zapleczem i infrastrukturą, które najczęściej są nieczynne. Apartament można wynająć o każdej porze roku i trafić na turystów spragnionych niecodziennych wrażeń, obserwatorów przyrody, odwiedzających dawne rodzinne strony. Dlatego jeżeli zależy ci na pewnym, szybkim zwrocie inwestycji i całorocznym utrzymaniu to inwestuj w apartamenty nad morzem. Sprzedaż nieruchomości w takich miastach jak: Kołobrzeg, Mielno, Międzyzdroje i Świnoujście jest tym, czym warto się zainteresować.

Apartamenty na wynajem dla siebie? A może jedno i drugie?

Nieruchomości jako odpowiedź na pytanie, w co inwestować, można kupować z myślą o zarabianiu na nich praktycznie od pierwszego miesiąca (to oczywiście w przypadku, gdy są gotowe pod klucz i nie wymagają remontu). Wiele osób jednak decyduje się na spełnienie w ten sposób swoich potrzeb i zachcianek, a przy okazji zabezpieczenie na przyszłość, które można sprzedać lub wynająć. Apartament poza swoim miejscem zamieszkania na co dzień, będzie opłacalnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują służbowo. Pracujący zdalnie i utrzymujący się z innych źródeł, którzy mogą pozwolić sobie na dłuższy wyjazd, mogą także zdecydować się na wykorzystanie apartamentu jako sezonowego miejsca pobytu, na przykład dla podreperowania zdrowia i uniknięcia okresu, gdy powietrze w dużych miastach jest bardzo zanieczyszczone.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć te funkcje. Zimą można wyjeżdżać z innych rejonów w poszukiwaniu nadmorskiego spokoju, a latem wynajmować mieszkanie turystom. Można również samemu korzystać z apartamentu przez kilka tygodni latem, a w pozostałym czasie wynajmować go turystom oraz podróżującym służbowo.

Gdzie zainwestować w apartamenty? Nad morzem w Zachodniopomorskiem

Zachodniopomorskie to region wciąż trochę niedoceniany, podczas gdy dla wielu osób wypoczynek nad morzem kojarzy się przede wszystkim z Zatoką Gdańską. Jednak nadmorska część województwa kryje w sobie wiele urokliwych perełek, a nowe nieruchomości powstają tu często w bardzo ciekawych lokalizacjach, praktycznie tuż przy plaży, w otoczeniu natury. Dzięki temu, że nowy typ turystyki, czyli korzystanie z apartamentów, dopiero zaczyna się tu upowszechniać, również zakup apartamentu na wynajem jest trochę łatwiejszy.

Ceny za pięknie położony lokal na przykład w Kołobrzegu to wydatek rzędu około 10-11 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W mniejszych miejscowościach, a w takie właśnie obfituje całe wybrzeże województwa zachodniopomorskiego, jest to niekiedy kwota znacznie mniejsza. Tymczasem w Sopocie czy Gdańsku za apartament w podobnej lokalizacji trzeba zapłacić już trochę więcej. Jeśli więc chodzi o apartamenty nad morzem na sprzedaż, Zachodniopomorskie posiada zdecydowanie korzystniejszą ofertę niż województwo pomorskie.

Na co zwracać uwagę kupując apartamenty nad morzem?

Aby inwestycja w nieruchomość przynosiła duży zysk, należy szczegółowo rozważyć za i przeciw i dostosować wybór do tego, jakie ma być główne przeznaczenie apartamentu. Bardzo trudno jest tak naprawdę na nadmorskiej lokalizacji stracić, jednakże zawsze warto szukać sposobu, by zyskać jak najwięcej. Jeżeli myślimy o zarobku z wynajmu turystycznego, to priorytetem powinna być lokalizacja inwestycji, w której znajduje się nasz apartament. Miejscowości takie jak Kołobrzeg i Świnoujście są całoroczne, a więc przyjeżdżają tu turyści w celach urlopowych przez cały rok, co przekłada się na zyski z wynajmu dla właściciela. 

Apartamenty na sprzedaż w tych miejscowościach cieszą się zdecydowanie dużym zainteresowanie, a dla szukających prawdziwego luksusu ucieczka od zgiełku jest dodatkowym argumentem wpływającym na decyzję o zakupie nieruchomości nad morzem. Kolejną kwestią jest stan apartamentu.

Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy urządzić wszytko od podstaw, zgodnie z własnym gustem i we współpracy z projektantem, czy też bardziej zależy nam, by szybko i tanio rozpocząć użytkowanie. Lokale wykończone standardowo pod klucz, zwłaszcza ze średniego przedziału cenowego, będą raczej typowymi wakacyjnymi mieszkaniami dla rodzin czy grup przyjaciół. Apartamenty przyciągające uwagę, z oryginalną aranżacją wnętrz, to wyższy koszt wykończenia i więcej pracy. Deweloperzy oferujący luksusowe apartamenty nad morzem, sprzedaż prowadzą zawsze indywidualnie, przedstawiając każdemu klientowi z osobna ofertę i dając opcjonalnie możliwość ich wykończenia pod klucz. 

Wnętrze apartamentu ma duże znaczenie

Jeżeli wiemy, do kogo chcemy w przyszłości kierować ofertę wynajmu, wybór wykończenia i wyposażenia, lokalizacji, a nawet metrażu i układu apartamentu nie jest sprawą trudną. Z drugiej strony, budżet dostępny w danym momencie i czas, który możemy poświęcić na wykończenie i skompletowanie wyposażenia, decyduje o tym, jaki apartament wprowadzimy na dosyć konkurencyjny rynek wynajmu. Czy urządzony niewielkim kosztem, adresowany przede wszystkim do mniej wymagającej grupy turystów, czy też luksusowo urządzony i skierowany do osób o wysokich wymaganiach, którzy są w stanie zapłacić za jego wynajem dużo więcej.

Kupno lokalu w apartamentowcu w nowo powstającym turystycznym ośrodku pozwala po prostu cieszyć się myślą o przyszłym zysku. Pod warunkiem oczywiście, że sprawdziliśmy dewelopera i mamy pewność dobrej jakości wykonania oraz tego, że inwestycja sprzedawana na pniu zostanie ukończona bez przeszkód. Natomiast jeśli na apartament wakacyjny planujemy przeznaczyć lokal z rynku wtórnego, warto zrobić dwie rzeczy.

Po pierwsze przed zakupem zapoznać się z lokalizacją i upewnić, że jest ona wystarczająco atrakcyjna dla potencjalnego turysty, który planuje urlop nad morzem.

Po drugie skonsultować swój wybór z lokalną firmą, która specjalizuje się w wynajmie krótkoterminowym, która bez problemu będzie w stanie określić nam, jakiego rzędu zysków możemy się spodziewać oraz przy okazji doradzi w kwestii przygotowania apartamentu do wynajmu. 

Powiązane posty

Jak szukać apartamentów nad morzem na sprzedaż

Przypadkowo trafiasz na ogłoszenie “Apartamenty nad morzem sprzedaż”. Przechodząc...

Kontynuuj czytanie
Jacek Święcicki
przez Jacek Święcicki

Zachodniopomorskie, atrakcyjny region inwestycyjny

Polskie morze z roku na rok zyskuje na popularności. To zasługa rozwijających się...

Kontynuuj czytanie
Jacek Święcicki
przez Jacek Święcicki

Dołącz do dyskusji